Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz Tedavisi İçin Boğaziçi Diyaliz

İnsan vücudundaki bütün organların görevleri bulunur. Organların görevlerini yerine getirememesi durumunda ise vücutta bazı sorunlar ortaya çıkar. Böbrek yetmezliği de böbreğin görevlerini yerine getirememesi ile oraya çıkan bir hastalıktır. Böbreğin görevini yerine getiremediği durumda vücutta bazı zararlı maddeler birikir. https://bogazicidiyaliz.com.tr/kartal-diyaliz-merkezi/ sitesinde böbrek yetmezliği hakkında detaylı bilgilere yer verilere hastalar bilgilendiriliyor.

Vücutta birikmiş olan üre gibi zararlı maddelerin ve fazla sıvının bir membran ile yani dializör ike vücuttan atılma işlemi diyalizin tanımıdır. Bu işlem ilerlemiş böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır.

Diyaliz tedavisi, bozulmuş olan böbreğin görevlerinin bir kısmını düzenleyerek yaşamın devam etmesini sağlar. Eski yıllarda ilerlemiş böbrek yetmezliği olan hastalar kısa süre içinde hayatını kaybederdi. Günümüzde ise gelişen teknolojinin tıp alanına katkıları ile bu hastaların yaşam süreleri oldukça uzatılıyor. Ayrıca hastaların tedavi süreçlerinde de yaşam kaliteleri artıyor.

Diyaliz Tedavisinin Uygulaması

Diyaliz tedavisi görecek hastalar adresini ziyaret ederek hasta danışmanlarından randevu alabilir. Uzman ekip kadrosu ile hizmet veren merkez, diyaliz tedavisini en konforlu hale getiriyor. Ücretsiz servis ile hastaları evlerinden alıp tedavi merkezine getirip, tedavi sonrasında yeniden evlerine götürüyor.

Böbrek yetmezliği bulunan hastaya diyaliz tedavisi iki şekilde uygulanır. Bunlardan biri hemodiyaliz diğeri ise periton diyalizdir. Diyaliz tedavisi gören hastalarda tedavinin yeterli olması,

 • Hastanın kendini daha sağlıklı hissetmesi
 • Hastanın ve ailesinin ihtiyaçlarının daha etkili olarak karşılanmasına yardımcı olunması
 • Uzun ve kaliteli bir yaşam sürülmesi
 • Hastaneye yatılması gereken bir durumun önceden görülüp engellenmesi

gibi durumları da beraberinde getirir.

Böbrek Yetmezliği Hastalığına Hemodiyaliz Tedavisi

Yediğimiz tüm yiyecekler vücudumuzda parçalanır ve fazla olan kısım ile zararlı olan kısım idrar yolu ile vücuttan atılır. Böbrek hastalarında ise bu durum gerçekleşemez ve vücutta bu maddeler birikir. Hemodiyaliz, bu zararlı ve fazla maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

Böbrek hastalarının kanı genel olarak ön kolda oluşturulan fistül ya da kateter aracılığı ile vücudun dışına alınarak ince zardan yapılmış olan borucuklardan oluşan diyalizörden geçirilir. Bu şekilde atılması gereken zararlı maddeler ve fazla sıvı vücut dışına atılır.

Tedavi, hastanın böbrek yetmezliği durumuna göre haftada 2 ya da 3 kez uygulanır. Uygulama saati ise 3 saat ile 6 saat arasında değişse de genel olarak 4 saat sürer. Kliniğimiz ziyaret edildiğinde edinilmek istenen bütün bilgiler verilir. Tedavi merkezi sağlık çalışanları ile hastalara en iyi hizmeti sunar. Hemodiyaliz işlemi oldukça önem taşıyan bir işlem olmaktadır. Hastanın tedaviyi aksatması ölüme kadar gidebilir. Bu nedenle tedavi merkezinde bulunan hasta danışmanı ile hazırlanan seansların düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Diyaliz takibi sırasında kan örnekleri, idrar örnekleri alınır. Bu örnekler diyalizin kandaki zararlı maddeleri ne kadar azalttığını gösterir. Tedavi merkezinde tedavi, en iyi şekilde planlanarak hastalara uygulanır.

Diyaliz Tedavisinin Önemi

Böbrek hastalığı ilerlediği zaman,

 • Nefes darlığı
 • Bulantı
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Vücudun bazı yerlerinde şişmeler
 • Kilo kaybı
 • Uyku bozukluğu

gibi sorunlar da ortaya çıkar. Bütün bu sorunlar hastanın sağlığını olumsuz etkilediği gibi moralini de olumsuz olarak etkiler. Diyaliz tedavisi ile bu sorunların ortadan kaldırılması hedeflenir.

Diyaliz işlemi boyunca kramp, bulantı, baş ağrısı ya da baş dönmesi gibi durumlar olmazsa tedavi oldukça rahat bir şekilde tamamlanır. Bu belirtiler yaşandığında ise hekim, sıvı çekim hızı, hastanın kullandığı ilaçların düzeni, diyalizat ısısı, diyalizat sodyum miktarı gibi durumları inceleyerek soruna çözüm bulur.

Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SekaBet | casino siteleri