Borsada kazanmanın püf noktası

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

GameStop krizinin ardından spekülatif yatırımlara odaklanan küçük yatırımcıların büyük çoğunluğu kriz sürecinde hem maddi hem de ruhsal açıdan yaralandı. Borsa yatırım fonu danışmanlığı firması Dimensional Fund Advisors’ın Kurucusu ve Başkanı David Booth, MarketWatch’taki yazısında borsalara yeni giren söz konusu küçük yatırımcıların spekülatif gündelik yatırımlar yerine uzun vadeli yatırım stratejisini tercih etmesi gerektiğini belirtiyor. İşte Booth’un o yazısı:

Son zamanlarda borsa haberlerine hakim olan piyasa spekülasyonu hikayelerini bireysel yatırımcılar için ibret verici anlatılar olarak görmek kolaydır. Ancak bu durumu yeni bu yatırımcı grubunu piyasaya davet etmek için bir fırsat olarak da değerlendirebiliriz. Tüm bu yüksek riskli aksiyonun içerisine çekilen yatırımcılar, geceleri onları ayakta tutmayacak cinsten bir yatırım yaklaşımı talep ediyorlar.

Uzun vadeli yatırım ile kısa vadeli ticaret veya gündelik ticaret arasındaki ayrımlardan biri budur. İkincisi ise genellikle kısa vadeli piyasa hamlelerini zamanlamaya çalışmaktır. Tıpkı kumarda olduğu gibi, bazen insanlar büyük kazançlar elde edebilirler. Ancak ciddi bir kaybetme ihtimalleri de vardır. Isınan bir hisse senedine doğru zamanda girip çıkan her birey için, yanlış zamanda alıp satan başka biri de söz konusudur. Piyasaya bir kumarhane gibi davranırsanız, sadece doğru hisse senedini değil, aynı zamanda doğru zamanlamayı da seçmeniz gerekir.

Borsada kazananları seçmeye çalışmak söz konusu olduğunda para kaybetmek tek tuzak değildir. Bu tip bir yatırım stratejisi oluşturmanın duygu ve dürtü üzerindeki diğer etkisini de unutmayalım: çılgına dönmüş, endişeli bir ruh hali. Uzun vadeli yatırımcı olmanın faydaları sadece finansal değil, aynı zamanda psikolojiktir. Daha sakin, daha bilinçli bir bakış açısı geliştirmek için, düşük maliyetli, çeşitlendirmesi yüksek bir portföy aracılığıyla bireysel hisse senetleri yerine tüm piyasaya güven sağlanabilir. Bu sayede iş zamana ve bileşik halde piyasanın gücüne kalır.

 Endeks fonları birçok insan için iyi bir çözüm yolu olabilir. Kariyerimin başlarında ilk endeks fonlarından birinin oluşturulmasında yer aldım ve endekslemenin sektör ve yatırımcılar üzerindeki olumlu etkisini izlemekten keyif aldım. Daha fazla özelleştirme ve esneklik isteyenler için, endeks üzerindeki bazı zayıflıklarını düzeltmeye çalışırken aynı zamanda güçlü olan yönlerin üzerine odaklanmayı denemenin ve endeksi bu şekilde oluşturmanın yolları vardır. Son 40 yıldır görev yaptığım Dimensional’da endeksleme üzerindeki iyileştirmeler üzerine çalıştık.

Uzun vadeli bir yatırımcı olmak istiyorsanız, kendi kişisel hedeflerinizi, durumunuzu ve risk toleransınızı dikkate alan ömür boyu bir stratejiye bağlı kalın. Bununla birlikte ABD borsasının yılda ortalama %10 oranında verim sağlamasına rağmen, şirket getirilerinin ve yıllar için çılgınca değişebileceğini unutmayın. Büyük resme bakmak her zaman önemlidir.

1973-1974’teki piyasa çöküşünü, 1987’deki Kara Pazartesi’yi, 1997’deki Asya Finansal Krizi’ni, 2000’deki teknoloji balonunun patlamasını ve 2008-2009’daki Büyük Resesyon’u atlattığım için şanslıydım. Bunların kolay zamanlar olmadığını söylediğimde şaşırmayacağınıza eminim. Bu dönemleri ilk elden yaşamayanlar için, neden oldukları kaygı sadece bir soyut bir düşüncedir. Ama şimdi, yeni nesil yatırımcılar sırtlarındaki kamçıyı hissediyor olabilir.

Bu tip yatırımcılara tavsiyem, dar görüşlü olmanın cazibesine karşı koymalarıdır. Uzun vadeli bir yatırımcı olmayı düşünün. Piyasanın “o gün” ne yaptığına odaklanmak yerine, o on yılda ne yaptığına bakın. Yatırım hayat boyu sürecek bir yolculuktur. Yavaş yavaş para kazanmak, hızlı bir şekilde para kazanıp sonra kaybetmekten çok daha iyi bir seçenektir.

 

 

 

Kaynak: sonmerkez.com

Ekonomi

Bir yanıt yazın