Borsalarda dev rotasyon devam edecek

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırımcıların ABD borsalarındaki pandemi kazananlarından, ekonomideki değişimlere karşı daha hassas olan sektörlerin hisselerine yönelmesi için tahvil verimlerinin yükselmeye devam etmesi mi gerekiyor? Capital Economics Ekonomisti Simona Gambarini, tahvil verimlerinin yükselişi son bulsa da, dev rotasyonun devam edeceğini düşünüyor.

Elbette son dönemde enflasyonla ilişkilendirilen 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin (TIPS) yükselişi, 10 Şubat’tan bu yana görülen rotasyonda önemli bir rol oynadı. Ancak korona virüs aşılarının uygulanmasındaki ilerlemeler ve ekonomik aktivitenin yükselmesi gibi diğer faktörler de, Gambarini’ye göre gelecekte öne çıkacak unsurlar arasında olacak.

Market Watch’un haberine göre, 

Örneğin, bilgi teknolojisi ve iletişim hizmetleri gibi sektörlerdeki büyüme hisseleri, prensipte enerji ve finans sektörlerindeki değer hisselerine kıyasla, yükselen faiz oranlarından daha fazla hasar görmeli. Ne de olsa büyüme hisseleri, değer hisselerine kıyasla faiz oranlarındaki değişimlere karşı çok daha hassas. Aynı zamanda finans sektörü hisseleri de uzun vadeli tahvil verimlerindeki artışlardan doğrudan fayda görebilir.

10 Şubat’tan bu yana 10 yıllık tahvil verimleri yaklaşık 35 baz puan artarken, en iyi performans gösteren sektörler, pandeminin ilk aşamalarında en yüksek hasarı görenler oldu. Bu sektörler arasında, Gambarini’ye göre özellikle enerji ve finans sektörleri öne çıktı. Korona virüse karşı en dirençli sektörler olarak görülen iletişim hizmetleri ve teknoloji ise aynı süreçte düşük performans gösterdi.

Ancak Gambarini, bu durumun yükselen tahvil verimlerinin, rotasyonun devam etmesi için gerekli olduğuna yönelik düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi. Bu fikir oldukça problemli, çünkü önemli değişkenler olmaya devam etme ihtimali yüksek olan diğer unsurları görmezden geliyor.

Açıklamasının devamında, “bu sektörlerin ekonomideki değişimlere (ve pandemiden kaynaklanan kısıtlamaların ortadan kalkmasına) karşı özellikle hassas olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, ekonomik aktivitede görülecek güçlü bir toparlanma beklentisinden fayda görmüş olma ihtimalleri yüksek. Bu ise tahvil verimlerindeki artışla tesadüfen aynı döneme denk gelmiş olabilir” ifadelerini kullandı.

Salı günü Dow Jones Industrial Average yükselirken, S&P 500 ve teknoloji hisselerinin ağırlıkta bulunduğu Nasdaq endeksi düşüş gösterdi. Önde gelen endeksler ise, pazartesi günü küresel tahvil verimlerindeki gerilemeyle birlikte en yüksek gün içi yükselişlerini gerçekleştirdi. Bununla birlikte Gambarini, yatırıcıların pandeminn en büyük kaybedenlerinden bazılarının halen pandemi kazananlarını geriden takip ettiğinin farkında olması gerektiğini söyledi. Bu durumun ise, “virüs öncesi hayata yakın koşullara hızla dönüşün” kesin olmadığını gösterdiğini söyledi.

 

 

 

Kaynak: onahaber.com

Ekonomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SekaBet | casino siteleri