İnşaatlardaki Nemden Nasıl Kurtuluruz?

İnşaatlarda ki en büyük tehlike nemdir. Nem hem yapıların içten içe çürümesine neden olur, hem yüzeylere uygulanan boya, fayans, alçı gibi birçok malzemenin çürümesine ve kalkmasına neden olur, hem de binalara kötü koku yayarak insanları rahatsız eder. Kısacası nem binaların kanseri gibidir. Bir kere oluşmasına izin verirseniz önüüne geçmek de oldukça zorbir hal alır. Peki nemin oluşmasını nasıl engelleriz ya da nem sorununu nasıl çözebiliriz?

Nemin Oluşmasını Nasıl Engelleriz?

Nemin oluşmasının birkaç tane temel nedeni var. Bunlardan bir tanesi inşaat aşamasında tam olarak kurumasını beklemeden yapılan inceişçiliktir. Islakkalan yüzey daha sonrasında küflenmeye başlayarak çürümeye ve insan sağlığına tehdit oluşturmaya başlıyor. Yani nem çoğunlukla inşaat aşamasında ki hatalardan kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmenin en önemli adımı ise kaba inşaattan sonra komple inşaatı kurutmaktır. Peki bu nasıl yapılacak? Genellikle inşaatları bekletmeye bırakarak bu sorunu çözebilmeye yönelik bir algı vardır. Fakat bu tamamen yanlış bir algı. İnşaat kurutma cihazıkullanarak bu sorunun önüne geçmek oldukça kolaydır ve beklemeyi gerektirmez. Bu nedenle inşaat aşamasında mutlaka bir inşaat kurutma makinası kullanılmalıdır.

Nemin oluşmasının bir diğer nedeni de herhangi bir yeri sürekli olarak suya ve ıslaklığa maruz kalmaıdır. Bir su borusunun sızdırması, bir duvarın sürekli olarak ıslaklığa maruz kalması gibi durumlar olabilir. Bunun için de yine birçok nem alma cihazı kullanılabilir.

İnşaatların Nem Problemi

İnşaatların en büyük sorunlarından biri nem problemidir. Bu nedenle yapım aşamasında birçok önlem alındığı gibi, kaba inşaat bittikten sonra bir süre nemin çekilmesi ve inşaatın kuruması için beklemeye bırakılır. Fakat bu beklemek ne yazık ki tam çözüm getirmez. Üstelik kış aylarında iseniz ve nemin kuruması için uygun koşullar yoksa inşaat ilerleyemez bile.

Nemin İnşaatlardaki Tehlikesi Nedir?

İnşaatların tam kurumasını sağlamadan yapılan ince inşaat çok büyük sorunlar yaratır. Nemli betonlara uygulanan fayans, parke, laminant, boya, alçı gibi malzemeler tam olarak tutmaz ve yakın zamanda dökülmeye başlar. Bu durum kötü görüntünün yanında rutubet kokusu, küf gibi bir takım sıkıntılara da neden olur. Ayrıca nem ve küf malzemeyi içten içe çürütmeye başlar. Bu nedenle inşaat aşamasında ki nemin giderilmesi hayati önem taşır.

Nemden Nasıl Kurtulurum?

Bu işlem için artık nem kurutma cihazı var. İnşaat kurutma makinaları inşaatta ki nemi tamamen ortadan kaldırarak hem sağlıklı hem de işleme hazır bir ortam oluşturur. Bu işlemi yaparken oldukça güçlü bir üfleme tekniği kullanır. Uygulandığı yüzeyde nemi ortadan kaldırır. Bu sayede yüzeyde kaplama işlemleri yapabilirsiniz. Parke, laminant gibi ahşap malzemeleri bile güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca uzun vadede nemin çıkmasını da engelleyerek rahatsız edici bir ortamı engeller. İnsanların yaşaması için oldukça sağlıklı bir ortam oluşturur.

Genel Kültür

Bir yanıt yazın