Mantar Deri

Mantar derilerin kullanım alanları da çok çeşitli olarak ifade edilmektedir. Mantardan imal edilen bu deri türü de kendi arasında pek çok farklılık içerebilecek bir halde bulunmaktadır. Özellikle deri ithalatı konusunda işlem yapan Veyer bünyesinde de bu deri türüne olan alakanın son derecede yüksek olarak ortaya çıkmaktadır. Şık tasarımları ortaya koymak adına mantar deriler etkin bir şekilde gündeme gelebilmektedir. Vegan bakış açısını destekleyen bu deri türlerinin mantar miselinden imal edilen Mylo malzemesi doğrultusunda ortaya konulmaktadır.

Mantar derilerin ilk aşamada vegan amaçlar doğrultusunda hayata geçirildiğinde bilmekte fayda vardır. Kalitesi açısından yarma deri ile benzerlik gösterdiği de ifade edilmektedir. Son derecede uygun kaliteye ve görselliğe sahip olarak da anılmaktadır.

Mantar Deri Nasıl Üretilmektedir?

Mylo olarak da bilinen mantar deriler, mantar miseli ile beraber üretilmektedir. Toptan deri işlemleriyle haşır neşir olan Veyer kapsamında da bu tip derilere denk gelebilmek söz konusudur. Ecovative teknolojisiyle beraber miselyum üretimi sağlanmakta ve esnek bir doku örneği kendini gösterebilmektedir. Kısa sürede imal edilmesi de son derecede makul olduğunun göstergesi olarak tabir edilebilmektedir.

Miselyum aracılığıyla gerçekleştirilen mantar derilerin hayvan derisi görüntüsü vermesi de ilgi çeken bir konudur. Hayvan derisine göre tek avantajı da bu deri türüne oranla çok daha kısa bir süre içerisinde imal edilebiliyor olması olarak tabir edilmektedir. Öte yandan herhangi bir atık çıkarmaması ve sağlıklı olması da tercih edilmesi noktasında temel bir neden olarak görülebilmektedir.

Mantar Deri Kullanım Alanları

Mantar derilerin kullanımı şimdilik sadece çanta ve cüzdan yapımıyla sınırlı olarak bilinmektedir. Herkesin ilgi gösterdiği ve moda faaliyetlerinde de önemli bir pozisyonda bulunan materyaller arasında ön planda sayılmaktadır.

Mylo doğrultusunda imal edilen çanta ve cüzdanlar, doku açısından el yapımı deriyle de benzerlik göstermektedir. Yumuşak ve esnek olması da hakiki deriyle bir diğer ortak noktasıdır. Miselinlerin büyüme ortamları ve oranları farklı olduğundan dolayı bu konuda net bilgiler verebilmek söz konusu değildir. Şu an kullanımı kısıtlı olsa da önümüzdeki günlerde artacağı ifade edilmektedir.

Moda ve Yaşam

Bir cevap yazın