Scottish Fold Genel Özellikleri

Scottish Fold Genel Özellikleri

Scottish Fold cinsinin genel özellikleri, fiziksel özellikleri ve bakımı ile ilgili bilgileri bu yazımızda paylaşacağız. Scottish Fold, görünüşü ve tarzıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir kedi cinsidir. Hayatına çiftlik kedisi olarak başlamıştır. Uyumlu, sakin ve cana yakın bir yapıya sahiptirler. Sahibiyle samimi ilişkiler kurduğu gibi, çocuklar ve hatta yabancılarla da iyi ilişkiler kurmaktan çekinmez. Sakin ve sıcakkanlıdır. Zeki bir yapıya sahiptir. Kendine has bir oturuş şekli vardır. Sakin yapısıyla uyuşan yumuşak tavırları vardır. Bulunduğu ortama çok çabuk uyum sağlarlar. Sahiplerine ve çevredeki insanlara huzur verirler. Herkese kendilerini sevdirirler fakat sevgilerini göstermek konusunda biraz seçicilerdir. Sahipleriyle oyun oynamayı ve beraber vakit geçirmeyi çok severler. Birçok hayvanın aksine kucakta durmayı pek sevmezler. Top ile oynamaya bayılırlar. Sakin ve sevecen yapılarıyla tam bir ev kedisidirler. Kedi sahiplendirme isteği olan insanlar için güzel bir tercih olacaktır.

Scottish Fold Cinsinin Fiziksel Özellikleri Hakkında Bilgiler

Scottish Fold orta boyutta bir kedi cinsidir. En belirgin fiziksel özelliği ise kıvrık kulaklarıdır. Bu cinsin dişilerinin ağırlıkları 2-4 kg aralığında, erkekleri ise 4-6 kg aralığında değişir. Bu cinsin tüyleri kısadır fakat Scottish Fold Lonhgair isimli uzun tüylü bir cinsi de bulunmaktadır. Çok çeşitli renklerde tüyleri vardır. Tekir, tekir-beyaz, krem, duman, portakal renkleri tüy renkleri arasında sayılabilir. Genelde bakır ve altın renkli gözlere sahiptirler. Nadir de olsa mavi renk göze de rastlanabilir. Bu cins kedilerin kafaları yuvarlaktır. Gözleri orta büyüklüktedir.

Kedi Sahiplendirme Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi sahiplendirme isteği bulunan bireylerin bu cins kedilerde dikkat etmesi gereken en önemli nokta, kulak temizliğini aksatmamalarıdır. Scottish Fold kedisinin düzenli olarak kulakları temizlenmelidir. Aksi takdirde kulaklarında enfeksiyon görülür. Orta derece tüy döker. Tüylerinin haftada 2-3 kere taranması yeterli olacaktır. Tüylerinin düzenli olarak taranması tüy sağlığına olumlu etkide bulunur. Tırnakları kısaltılmadığı takdirde canını acıtabilir. Tüy ve tırnak bakımına erken başlamak önemlidir. Mama seçimi yaparken kedinin yaşam tarzına göre seçim yapmalısınız. Tüy döken kediler için somon, balık gibi ürünler içeren kuru mamalar tercih edilmelidir. Genel olarak bütün türler için kaliteli mama tercih edilmelidir.

Genel Kültür

Bir cevap yazın